Vrouwen en kinderen eerst : de ontmanteling van AT-289 : roman
Vrouwen en kinderen eerst : de ontmanteling van AT-289 : roman
Andere formaten:
Besprekingen
Bevreemdende spanning
In Vrouwen en kinderen eerst belandt de hoofdpersoon Karsten in een armtierig dorp in een niet nader bepaald (Zuid-Europees?) land. Hij is daar met een ploeg arbeiders om de lopende band van een tegelfabriek (de AT-289) af te breken zodat die verscheept kan worden. De tegelfabriek is failliet en het bedrijf waarvoor Karsten werkt, heeft de inboedel opgekocht. Terwijl de arbeiders hun werk doen, moet Karsten op zoek naar het geheim van de Ebony-tegel, een onverslijtbare tegel waarvoor de fabriek destijds beroemd was.
De dorpsbewoners zien de afbraak van de fabriek met lede ogen aan. Hier is niets meer. Decennia eerder stortte al de naburige steenkoolmijn in en sinds de fabriek dicht is, heeft deze plek ook geen toekomst meer. Karsten en zijn ploeg logeren in het enige hotel. De eigenaar serveert hen karige maaltijden en stopt alleen beschuiten in hun lunchpakketten. Het kamermeisje sluipt elke dag zonder een woord te zeggen in het bed van Karsten om nadien al even geruisl…Lees verder
Man in het donker
proza
Een boek met de verraderlijke diepgang van een ijsberg
Over het hoofd gezien. Simpelweg verdwenen in de eindeloze processie debutanten en beginnende schrijvers in de Nederlandstalige letteren. Dan blijkt opeens dat Peter Terrin een huiveringwekkend mooi boek geschreven heeft, Vrouwen en kinderen eerst . Een boek met de verraderlijke diepgang van een ijsberg. En minstens even koud.
Onder de nogal zoetsappige titel Vrouwen en kinderen eerst schuilt een ondertitel: De ontmanteling van de AT-289 . Wat de AT-289 is, komen we niet meteen te weten, alleen dat de machine zich bevindt in een verlaten fabriek. Het hek naar de fabriek is al een tijdje niet meer geopend en de scharnieren zijn weerspannig. ,,Eerst een gespannen stilte, dan een bloedstollend gekrijs dat zich langzaam uit de hengsels losmaakte en steeds harder en doordringender werd, weerkaatste tussen de heuvels, zich verspreidde als een echo, zodat iedereen in de vallei te horen kreeg dat het gevaart…Lees verder
Alles op zijn plaats
ROMAN
(tijd) - 'Ik moet uitgaan van het ergste', vindt Karsten in de nieuwe roman van Peter Terrin, 'want het ergste is mogelijk.' Op dat principe is 'Vrouwen en kinderen eerst' gebaseerd: er hangt voortdurend onheil in de lucht, maar of er ook werkelijk iets zal gebeuren, is nog maar de vraag. Zeker is wel dat bij Terrin - zonder één spectaculaire plotwending - 190 bladzijden lang alles op zijn plaats valt. 'Vrouwen en kinderen eerst' is een uitstekende roman van een te koesteren schrijver.
Karsten, van wie we verder werkelijk niets te weten komen, verblijft met vier gezellen in een niet nader genoemd buitenland. Hun missie staat klaar en duidelijk in een contract beschreven. In exact drie weken tijd moeten ze de productieband ontmantelen van een bedrijf dat roemloos failliet is gegaan. De naam van het 63 meter lange gevaarte is AT-289. Het product dat er jarenlang kwam afgerold, heet Ebony en was een even slijtvaste als onbetaalbaar dure vloertegel. Karsten is de leid…Lees verder
Het vertelt het schijnbaar eenvoudige verhaal over de ontmanteling van een 63 meter lange productieband in een verkommerd mijndorpje. Maar al van bij het begin loert een niet uitgesproken dreiging om de hoek.
Karsten heeft wegens zijn talenkennis de leiding over een ploeg van arbeiders en een ingenieur die de machine AT-289 in drie weken moeten demonteren en klaarmaken voor verscheping. Ze belanden voor hun opdracht in een naamloos dorp dat na de mijnslui…Lees verder